İş olsun… 1

business group standing around water cooler.

Beyaz yakalıların, su sebili başında en çok konuştuğu şeydir;”Abi hayatımız da ot gibi, işte eve, evden işe”
Aslında “You know nothing Jon Snow”

Bu seferlik bir değişiklik yapın, arkadaşlarınıza bir meydan okuyun, deyin ki “İşe gitmeyeceksin de ne yapacaksın?”

Muhtemelen afallayacaklar;“Olur mu canım benim yapmak istediğim onlarca şey var, işe gitmek zorunda olduğumdan dolayı fırsat bulamıyorum.” gibi bir şeyler geveleyecekler refleks olarak.

Hadi ya?

Boşverin onları şimdilik. Siz kendinize sorun, gerçekten de var mı böyle hobileriniz? Dahası gerçekten de fırsat bulamıyor musunuz? Hani onlarca hobisi olan birisisiniz ve hiçbirine iş izin vermiyor öyle mi?

Saçmalamayın.

Yok böyle bir şey.

O dediğiniz şeyleri yapmıyorsunuz, çünkü konfor alanınızın ya sınırlarında ya dışındalar. Onlar için bir çaba göstermeniz lazım ve uzun yıllar süren iş hayatı size bir şey öğrettiyse o da “çaba göstermen gerekiyorsa risk vardır” ve tam tersi.

Ama içten içe bildiğiniz ama kendinize itiraf edemediğiniz şey ne biliyor musunuz?

Hoşunuza gitmesinden korkuyorsunuz.

Çünkü bütün eğitiminiz, düzeniniz, ilişkileriniz hatta hayalleriniz bile “olabilecek en verimli şekilde hayatınızı sürdürdüğünüz ve başka türlüsünün olmayacağı” düşüncesi üzerine kurulu, bunun yıkılmasına izin veremezsiniz!

Sabah erkenden yataktan kalkmaktan tutun, 1,5 saat yol gidip işe gitmeye, kimsenin niye yapıldığını bilmediği toplantılar yapmaktan, kimsenin okumayacağı raporlar hazırlamaya, sonsuz e-postaların hepsini okuyup cevaplandırmaya kadar, işle ilgili bir sürü nefret ettiğiniz şey var ya…

Bunların hepsi hava civa… gerçekten istediğiniz şeyleri yapmanın hoşunuza gitmesi riski (ve bu ihtimalin yıkıcılığı) ile karşılaştırıldığında bunların hepsi öngörülebilir riskler. Karşısında ise bugüne kadar kendini durdurduğun bütün sınırların aslında sadece kafanda olduğu ve bir yalanı yaşadığın ihtimali var.

Özgürleşme ihtimali…

ourwayorthehighwayMatrix’de Trinity’nin dediği gibi:
-Lütfen Neo, bana güvenmen lazım.
-Niye
-Çünkü oraya gittin, o yolu da biliyorsun, tam olarak nerde sona erdiğini de.
Ve ben de orasının senin olmak istediğin yer olmadığını biliyorum.

(Devam edecek)

One comment on “İş olsun…

  1. Reply Conan Ara 17, 2014 13:32

    Dediklerine katiliyorum. Su anda konfor sınırlarımın ötesinde 2 yasında veletle Vietnam’da ailecek allahin zittirettigi yerlerde dolaşıyoruz. Sonumuz iyi olur umarım :)

Leave a Reply