Blackstart nedir? 11

Yaklaşık on yıl kadar önce, 2000 yılında bir iş arkadaşıma birlikte GSM operatörlerinden birini ziyaret etmiştik. Arabayı park etmek için otoparka girdiğimizde, elektrik bağlantıları yapılmış siyah konteynırlarla karşılaştık.

Bir elektronik mühendisi olan arkadaşım “Vay be” dedi, “Burada muhtemelen İstanbul’un Blackstart enerjisi var, keşke bunu önceden bilseydik.”. Benim merakla devamını beklediğimi görünce de açıklamaya başladı.

Elektrik santralleri, aynı elektrik motorları gibi ilk bir dönme hareketini dışardan gelen bir güçle sağlamak durumundadırlar. Bu enerjiye Blackstart enerjisi denir. Bunun için de küçük santrallerin jenaratörleri vardır, büyük santrallerde ise bu boyutta jenaratör tutmak çok hesaplı olmadığından, bu santraller nadir olarak durdukları durumda başka santrallerin enerjilerine ihtiyaç duyarlar harekete geçmek için.

Deprem sonrasında, santraller güvenlik sebebiyle otomatik olarak kapatıldılar. Daha sonra ise doğal olarak harekete geçemediler. Önce Bursa’da bir santral jeneratörü ile ayağa kalktı, sağladığı enerji ile bir başkasını harekete geçirdi, o santralin harekete geçirdiği bir başka santral de Hamidabat Santrali’ni harekete geçirdi ve İstanbul’a elektrik verilebilir oldu.

Eğer burada bu büyüklükte jeneratörler olduğunu bilseydik, direkt burdan Hamidabat’a Blackstart enerjisini vermek mümkün olurdu.

Bu ifade beni çok etkiledi. Gözümün önüne bazı arkadaşlarım geldi. Çok ciddi potansiyellere sahip olmalarına rağmen, bir türlü beklenen başarıyı gösteremeyen, yetkinlikleriyle kıyaslanamayacak görevlerde gün geçtikçe körelen bu insanların eksikliğini duyduğu şey, belki de sadece Blackstart enerjisiydi.

Gücün korunumu ilkesine göre bu enerji onlarda değilse başka bir yerlerde olmalıydı.

İşte bu amaçla Blackstart.org’u kurdum. İlerde bir gün “hay allah, keşke haberimiz olsaydı biz bu enerjiyi sağlardık.” diye hayıflanmamak için.

Şu an için sitenin tek işlevi, yıllardır ihmal ettiğim yazma eylemine geri dönüş, belki de kendi kişisel Blackstart’ım.

Kıvılcım Hindistan
a.k.a. Sundance

11 thoughts on “Blackstart nedir?

 1. Reply tülin hindistan Şub 6, 2013 22:22

  hayata dokunanan güzel yazılarının devamını beklerim

 2. Reply Hande Mar 1, 2013 16:24

  Cok dogru bir yazi tum isletmelerin derdi jenerator calisanlar

 3. Reply akil Mar 3, 2013 00:11

  amacınız etki yaratma ise kelebek güzel bi hayvan evet

  • Reply Sundance Mar 6, 2013 11:19

   Keşke bu sözü daha önce düşünseydim siteye motto olarak bile koyabilirdim.

   Teşekkürler

  • Reply elifkylth Mar 8, 2013 15:54

   … yazı; etkileme , etki yaratma üzerine değil..yazının dokunduğu şu;
   potansiyelini gerçekleştiremeyen insanlar öyle hayatta kalır , ömür biter ölür.. ama yaşamaz..çünkü içindeki potansiyelini gerçekliğe yansıtamamıştır, kendiisni eylemleyememiştir..ve dolasıyla yanı frekansın insanlarına ulaşıp bütünleşemediğinden yaşamak denmez buna.. zaten içinde hisseder, ızdırap vericidir durum..

   hah işte, o insana başlangıç kinetiği lazım.. küçük demem..çünkü en değerli enerji bu aslında… Bir filozof dediği gibi ” karanlık odaya bir ışık fotonu düşerse, artık o oda karanlık olmaktan çıkar”, bir kıvılcım yangını başlatır…Bu enerjiyi tedarik etmek bambaşka birşey, potansiyeli olamamak değil…

 4. Reply akil Mar 9, 2013 22:37

  @sundance sizin gibi düşüncelerini önemsediğim birisinin bunu söylemesi çok hoş teşşekkür ederim ama bir hatırlatma yapmak istiyorum keşke kelimesi size hiç yakışmıyor:)

 5. Reply akil Mar 9, 2013 22:41

  @elifkylth inanınki potonsiyeli olmayan bir tane canlı gösteremezsiniz bana bundan dolayı bahsettiğiniz o çok değerli enerji insanın beyin nöronlarının kıyı kesimlerinde güneşleniyorlar bi hava soğusa küresel ısınma felan aslında çok gerekli kısacası yazınızın tamamına katılıyorum ama sadece potansiyel tarafından saygılar.

 6. Reply Cigdem Nis 17, 2013 09:43

  Öyle ihtiyacım olan bir anda sitenizi keşfettim ki adeta Amerika yeniden keşfedildi şuan benim için :)
  İsminiz gibi kıvılcım oldunuz benim blackstartıma bugun itibariyle.

  Daha sık yazmanızı umuyorum:)

 7. Reply avi Nis 1, 2015 03:14

  bakırköyden slm…inşallah buda size elektirik vermıstır yazılarınıza devem edersiniz..))

 8. Reply J@ZZY Haz 2, 2015 13:06

  İçindeki potansiyel asla layıkıyla aktive olamamış, hayat boyu kendi “Blackstart”ını aramış (ve NYC dışında asla bulamamış) birisi olarak umuyorum ki bu çaban birilerine dokunur, birilerini ateşler. Üzülerek (kendimi mucizevi bir şekilde tekrar NYC’de yaşıyor bulmadığım sürece) artık benden geçti diyorum ama bu yazdıklarını okumaktan ve paylaşmaktan vazgeçeceğim anlamına gelmiyor. Takip ve takdir etmeye devam edeceğim…

 9. Reply Diabetic Complications and Amputation Prevention Oca 17, 2016 15:52

  It is truly a great and useful piece of info. I’m glad that you shared this helpful info with us.
  Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

Leave a Reply